ผู้เขียน หัวข้อ: ช่วยด้วยค่า อัพเดตเฟิร์มแวร์แล้วแฮงค์ไปเลย  (อ่าน 443 ครั้ง)

kwangprimp

• Member
  • **
หลังจากดำเนินการอัพเดตเฟิร์มแวร์ nex-6 ในขั้นตอนสุดท้ายไม่สำเร็จ ก็ได้ปิดเครื่อง ดึงสาย usb ออก
ปรากฏว่าพอเปิดเครื่องอีกครั้งนึง เปิดไม่ได้แล้ว แต่กลับมีไฟสีแดงขึ้นอยู่แถวๆช่องใส่แบตค่ะ
พยายามอยู่หลายครั้งก็ไม่ติด ToT ต้องทำยังไงดีคะ แล้วอาการแบบนี้ต้องส่งซ่อมศูนย์หรือซ่อมร้านดีคะ(ประกันหมดแล้ว)
ฝากแนะนำร้านด้วยค่ะ

CutecutE

• Member
  • **
สงสัยต้องปรึกษาศูนย์แล้วล่ะค่ะ

เพราะระหว่างอัพ แล้วปิดเครื่องไปนี่ น่าจะเป็นปัญหาใหญ่

รอน้าๆ ป้าๆ ท่านอื่นมาช่วยตอบลค่ะ
จะมีประโยชน์อะไร ถ้าโพสต์รูปขอคำแนะนำแล้วไม่มีคนมาคอมเม้นท์
สังเกตุมานานแล้วค่ะ ถ้าเป็นรูปสาวๆนะ ถ้าแนวเซ็กซี่ด้วยเม้นท์มากันกระจาย
ถ้าเป็นรูปวิวทั่วไป ล่ะก็ เหอะๆ ....
(บ่งบอกอะไรได้เป็นอย่างดี)

domeservice

• Member
  • **
อาการไม่สู้ดี แวะศูนย์ใกล้บ้านครับ
แต่ถ้าใจร้อนอยากลองดู ผม search มาให้ ตาม link นี้ครับ (** ซึ่งผมก็ไม่มี NEX6 ลองนะครับยังไง take your own risk นะครับ ขออภัยหากแนะนำผิด แต่เข้าใจว่าตอนนี้ไม่มีอะไรจะเสีย) http://www.dpreview.com/forums/post/50801013

Ok folks, I had a little surprise after I updated the FW for the Nex-6 followed by the FW update for the SEL30M35 - the Nex-6 was effectively BRICKED.

Please note - both FW updates went smooth, without a hitch. I received the message "Lens update complete, Please remove battery pack from camera, reinsert and restart". Which I did, and ended up with a bricked camera.

Actually, technically, bricked is the wrong word, I had a live view in the LCD, AF was working, but I had no access to Menu button, and no information was displayed in the LCD, there was no switching to the EVF and the POWER BUTTON did not function - ie. I could not turn the camera OFF, only remove the battery again.

The remove-battery-for-a-minute-then-reinsert did also not help.

But a little trial and error ended up with this little trick:

Put Nex-6 in M mode with top-dial
Put the battery back in
Press the soft Menu A and C buttons together with Fn button (I pressed all three)
Wait for 8 seconds
Nex-6 will reset

I was about to ask for help here on this forum, and get Sony on the phone tomorrow, but this little trick saved the day.

ขอให้หายไวๆครับ
Domeservice
Sony NEX-5T
SEL35F18, SEL1650
NIKON D800
20/2.8 35/2 50/1.4 60/2.8 85/1.8 80-200/2.8

SMF 2.0.7 | SMF © 2011, Simple Machines
SMFAds for Free Forums

Cargo design by DzinerStudio
Fotorelax.com © Copyright 2010  

หน้านี้ถูกสร้างขึ้นภายในเวลา 0.096 วินาที กับ 23 คำสั่ง